Pétanque

 Logo-sport-kolin-petanque     Pétanque je francouzká společenská hra. Ke hře je zapotřebí alespoň 15-ti metrové hřiště s pískovým nebobo štěrkovým povrchem. Hrát se ale dá takřka všude kde je nějaká rovina. Rovněž jsou potřebné speciální koule, které mají hmotnost 650 až 800 g. Proti sobě hrají 2 družstva v počtu 1 až 3 hráčů. Více k pravidlům naleznete v podstránce.

Velikým přínosem hry je, že jí může hrát takřka kdokoliv.

Některé zajímavé články či odkazy:
Noviny:
http://brno.idnes.cz/serial-pevnou-a-presnou-ruku-vic-petanque-nevyzaduje-pd7-/brno-zpravy.aspx?c=A100605_1396762_brno-zpravy_trr

Ze stránek "konkurentů":
http://www.petanque.cz/o-petanque/strategie-petanque.html

http://ocviceni.fitweb.cz/petanque-a205.html

http://www.prochlapy.cz/clanky/petanque-bacha-na-koule-si-davat-nemusite-kdyz-si-je-dobre-vyberete/

http://www.sahara.banda.cz/clanek/107491/technika-hodu/

http://www.petanquevalsovice.cz/cz/o-petanque

http://www.ibestof.cz/sport/petr-fuksa---propagator-a-trener-petanque.html


Video:
https://www.youtube.com/results?search_query=p%C3%A9tanque

Evropský týden sportu 2017

Společně s kolegy velimského klubu pétanque jsme uspořádali zajímavou akci:


Petanque-2017_1

Děkujeme za skvělou spolupráci.

Polabská liga - pétanque oficiálně zahájena!

Byla to zvláštní chvíle. Poprvé v historii kolínského klubu se dosavadní spoluhráči postavili proti sobě, aby ve dvou různých týmech proti sobě zahájili nadcházející sezonu PLP. Snad osud, štěstěna či prostě jen náhoda tomu chtěla, že ze všech týmů jsme si s kapitánem druhého klubu Pepou Musilem vytáhli při rozlosování PLP právě čísla 5 a 6, která pro nás znamenala, že úvodní dvojutkání uskutečníme právě proti sobě. A že první zápas odehrajeme v předtermínu, abychom využili poslední možnost si zahrát na hřištích u haly Bios.

A rozlučka to byla parádní. Ve dvojkách sice výsledek ukazoval na jednoznačný průběh, ale jak to tak v tomto sportu bývá, ne vždy výsledek hovoří o samotném průběhu. Oba kapitáni šli cestou postavení silnějších a "slabších" dvojic - slabší je v uvozovkách schválně, protože v případě obou našich celků se jen těžko hledají méně dobří hráči, vyrovnanost je pro Kolín čím dál víc typická. Spíše by zde seděl výraz dvojice, které mají za sebou méně odehraných utkání a tedy i méně zkušeností. Proti sobě nastoupili za Kolín 1 Martin Šternerg se Zuzanou Malou proti Kolínu 2 Karlu Novotnému a nováčkovi Blance HanušovéNa druhém hřišti pak za Kolín 1 Tomáš Malý s Radkem Levínským a za Kolín 2 Pepa Musil se Zděňkem Hanušem. První utkání skončilo poměrem 13:4, druhé 5:13. Výměny byly většinou vyrovnané a v mnoha případech rozhodovaly jen nepatrné detaily, které pro vítěze nakonec byly zásadní.

Do druhého kola se tedy nastupovalo ze nerozhodného stavu 1:1. Do jedniček byl vyslán Tom Malý proti kapitánovi Pepu Musilovi. Pepa dokázal, že jeho forma je opravdu hodně na vzestupu a i když Tom dělal, co mohl, jedoucí buldozer jménem Pepa zastavit nedokázal. O konečném stavu tak rozhodovaly trojky. A to byl zápas, který by potěšil každého milovníka petanque. Utkání plné zvratů, krásných plasů, přesných střel a přelévání bodů z jedné na druhou stranu. Začátek patřil Kolínu 2, pak nastoupila síla z Jedničky, ale ta v závěru opět byla překonána trpělivou hrou Dvojky. A právě ona nakonec i krásným závěrem zvítězila 13:10. Za Kolín 1 hráli Martin Šternberg, Valerie Štěpánová a Zuzana Malá, kteří nakonec blahopřáli vítězům Zdeňku Hanušovi, nováčkovi Tomáši Pacltovi a Karlu Novotnému. 

Rozloučení s halou Bios tedy více oslavoval Kolín 2. Ale upřímně. Hodněkrát v průběhu toho odpoledne padlo, jak je zvláštní hrát proti sobě. Kolín roste, jak herně, tak i počtem hráčů, což je jedině dobře. "Ale radost z vítězství netěšilo tolik, jako by tomu bylo proti týmu z jiných klubů," s těmito slovy se s námi všemi loučil kapitán Dvojek Pepa Musil. A já mu musím dát za pravdu. Body bere Kolín 2, my z Jedničky se těšíme na odvetu, jak tomu tak bývá. Ale ve skutečnosti je vítězem Kolín. Jako celek. A my se těšíme na 1. ligu, kde budeme hrát zase všichni spolu. Za Kolín!

Zuzana Malá

Sport Kolín, z.s.

 IČ: 26540037

 

 Spolkové logo:

Logo-sport-kolin
Předseda:

Josef Musil   + 420 605 209 665
Sídlo spolku:

Vávrova 814
280 02 Kolín 4
e-mail:
josef.musil@sportkolin.cz

Bankovní spojení:

427837379/0800 

Česká spořitelna v Kolíně

 

Sport-kolin-na-mape

Podporovatel

 

Náš spolek získal výraznou podporu od jednoho z nějvětších dodavatelů florbalového vybavení. Výrazné slevy a akce platí samozřejmě i pro naše členy. Více zjistíte u vedoucího florbalového týmu Martina Musila.
https://www.eflorbal.cz/<

Podporovatel

Od NSA, stejně tak jako jiné sportovní spolky, dostáváme ročně nemalou finanční podporu na mládež formou dotace. Ta nám pomáhá pokrýt nemalé roční náklady na sportování dětí ze spolku.
Děkujeme.
https://www.agenturasport.cz/

Podporovatel

Město Kolín
Mesto-kolin

Ročně získáváme několik sportobních dotací od města. Jedná se o pravidelné dotace ve dvou pololetích v souladu s kritériemi Sportovní komise Rady města. K tomu dále získáváme, na základě individuálních žádstí, dotace na jednotlivé sportovní akce, pokud je sportovní komise po posouzení doporučí a Rada města schválí.
Děkujeme 
https://www.mukolin.cz/