Historie oddílu

     O vznik tohoto oddílu při spolku Sport Kolín, z.s. se zasloužila dvojice - manželé Václava a Josef Musilovi, kteří se se hrou seznámili při svých jízdách po Francii. Na hře je nejvíce upoutala skutečnost, že se na jednom hřišti setkávalo, v napínavých zápasech, hned několik generací. 
    Brzy si zakoupili první sestavy koulí a dali se do hry. Nejprve hrávali se synem Pavlem. Ovšem za pár týdnů si přibrali ke hře svoji rodinu. Netrvalo to dlouho, a první kolínský oddíl pétanque, při Sport Kolín, z.s., byl na světě. 
     Ale, pokud se vrátíme na začátek, tak bychom se měli zmínit o skutečnosti, že první hry pétanque si zažil na vlastní kůži Pavel Musil již v roce 2014 ve Francii. Stalo se tak v kempu Agde, kde ho ke hře pétanque vyzvala francouzská děvčata. Pavel si s nimi zahrál několik her v několika dnech pobytu. Nejednou jsem zpozorněl, když mi létěla nějaká ta koule kolem auta. Ovšem, děvčata hru velmi dobře ovládala, tak nebylo čeho se bát :) .
     Naše české počátky hry sice nebylo možné poměřovat s opravdovou hrou, tedy, jak se správně má hrát pétanque. Vždyť i samotný první turnaj, který se konal v roce 2015, se odehrál v Čáslavi na trávě. Sešlo se tam hned několik lidí, kteří společně sestavili několik týmů, a ty si pak poměřili své síly při hře. Bylo to velmi příjemné, ale i napínavé. A to jsme nevěděli například ani to, že se počítají body za každou bližší kouli ke košonku. Tudíž, kdo byl blíže, tak bral jeden bod.
     Prvními průkopníky hry byli - Pavel Musil, Josef Musil, Václava Musilová, Martin Musil, Štěpánka Turynová, Jan Musil, Barbora Moravcová, Ricky Moravec, Zdeněk Hanuš a Helena Pešková. Zajímavé na turnaji bylo i to, že se podle bydliště družstva rozdělila na Žleby (Hanuš, Pešková), Čáslav (Jan Musil, Moravcová, Moravec), Kolín (Josef Musil, Václava Musilová, Pavel Musil), Pečky (Martin Musil, Turynová).
     Druhý rok se sice hrálo opět na trávě, ale již v Kolíně u haly Bios. To už jsme se dozvěděli i něco málo více o pravidlech, které nám hru malinko zpříjemnili.
     Výrazný zlom nastal v roce 2016, kdy nás oslovil pan Jan Svoboda ze Sokolče, a pozval nás na jejich turnaj. Tohoto, historicky prvního turnaje, kdy se hrálo podle opravdových pravidel, na správných hřištích, se zúčastnila sestava Josef Musil a Jan Musil.
     Z účastnících se 24 týmů jsme skončili na poslední příčce, ale i tak tam bylo naše působení nadmíru přínosné. Nejenom, že nám to otevřelo cestu k dalším soutěžím, ale i k ostatním klubům v okolí. K tomu je ale nutné podotknout, že nás lidé z ostatních klubů učili pravidla pétanque. A občas nám někdo ukázal i styl hry. Nejvíce snad pan Milan Galčík ze Sokola Velim.
     Pétanque dělají převážně lidé, kteří jsou přátelští a bezkonfliktní. To je další plus, který nás ke hře pétanque poutá.
     Tento rok jsme obdrželi pozvání i od dalších oddílů, což bylo skvělé pro naši další budoucnost a vývoj oddílu. Startovali jsme v Předhradí, kde sestava Josef a Václava Musilovi obsadili hezké 6. místo a Jan Musil s Barborou Moravcovou 12. místo. Hrát chtěl i Pavel Musil. Bohužel jsme nevěděli, že hrát mohl, a tak jsme ho, pro jeho mladý věk (12 let) nestavěli.
     Dalším našim turnajem byl turnaj ve Velimi, kde se hrálo v trojicích. Za náš spolek tam nastoupila sestava Jan, Martin a Josef Musilovi. Výsledné umístění - 10. místo, což byl veliký posun. A posledním turnajem tohoto roku byl pro nás turnaj v Předhradí. Ve spolkové trojici tam nasoupila sestava Jan a Martin Musilovi s Barborou Moravcovou a ve smíšeném týmu Velim - Sokoleč - Kolín Josef Musil.Kolínský tým obsadil 9. místo a smíšený 8. místo.
     V roce 2017 jsme odehráli 11 turnajů vnějších, 4 spolkové. K tomu jsme dostali šanci zapojit se do skvělé dlouhodobé soutěže Polabské ligy pétanque, kterou organizuje velimský oddíl. Tohle nás přinutilo urychleně vybudovat 2 vlastní hřiště u haly Bios. S jeho výstavbou nám vypomohla spolková brigáda, do které se zapojil i oddíl florbalu. Tím se nám hřiště podařilo vybudovat těsně před započetím soutěže. V soutěži jsme nastoupili ke 14 zápasům (po 2x2, 1x3 + 1x1).
     Na PLP jsme skončili také poslední. Ovšem tohle umístění není ostudou. Vždyť ač nováčkům, tak se nám podařilo potrápit nejeden oddíl soupeřů. Pravdou ale je, že se nám obtížně dařilo stavět tým na každou hru. Bylo to napínavé mnohdy až do samého odjezdu. Přesto se nám podařilo dostát svým závazkům. Bylo to převážně díky Josefu Musilovi a Pavlu Musilovi, kteří společně odehráli všechny zápasy. Výrazně nám vypomohl i Martin Musil, který v té době končil VŠ, což nebylo pro něj jednoduché. Když bylo nejhůře, tak se obětoval i Jan Musil, který dokonce mezi vykládkami kamionu posílil tým. Hodně her odehrála také Václava Musilová.
     Za náš tým tedy nastoupili (v pořadí dle nejvíce startů) Josef Musil, Pavel Musil, Martin Musil, Václava Musilová, Jan Musil, Jana Vrbová. Všem patří dík a úcta.
     V tomto roce (2017) se nám podařilo dosáhnout i několika výrazných úspěchů. Mezi nejhlavnější patří 1. místo v turnaji trojic (Sokoleč), kterého dosáhl Josef Musil ve smíšeném družstvu s místními. Dalším úspěchem se stalo 2. místo na posledním turnaji roku v Sokolči, kterého dosáhl opět Josef Musil, tentokráte v týmu s Jiřím Rovným z Předhradí.
     Oddíl v roce 2017 uspořádal i první spolkový přebor, který vyhrál suverénně Jan Musil, který se tak stal historicky prvním nejlepším hráčem.
     Oddíl pétanque se zapojil do Týdne Evropského sportu. Organizačně jsme vše zvládli skvěle, a to i díky pomoci kolegů z Velimi. Ovšem s účastí veřejnosti to byla bída. Důvodem malé účasti byl špatná informovanost tisku, kdy nám upoutávku vydali až dva dny po akci. A to se opravdu moc nedá. S tiskem je to v Kolíně nyní vůbec špatné. Chybí nám tady opravdový sporťák. Ti, co se po Kolíně "motají" se zajímají jen o své oblíbené sporty. Škoda, že nejsou profesionálové.
     Za celý rok jsme odehráli 28 akcí (včetně PLP a spolkového přeboru), vybudovali 2 vlastní hřiště, uspořádali akci v rámci Evropského týdne sportu a začali vyjednávat se svazem (ČAPEK) pétanque vstup našeho spolku do jeho struktur.   
     Od roku 2016 pořádá oddíl i spolkový žebříček, který jak v roce 2016, tak i v roce 2017 vyhrál Josef Musil. Od roku 2017 jsme vytvořili i žebříček PLP. Tam historicky prvně vyhrál Pavel Musil. 
     Letos, v roce 2018 nás čeká opět několik zajímavých akcí. V prvé řadě se nám dostalo cti, a můžeme opětovně startovat na PLP, což je pro nás TOP soutěž. Také řádně vstupujeme do svazu pétanque, kde uvidíme, co nám členství přinese v možnostech soutěžení.
     Vše nyní záleží na naší základně. Jak se nám povede realizovat tolik potřebné nábory a výstavba dalších hřišť, abychom mohli uspořádat svůj turnaj a na něj pozvat i jiné týmy. Dvě hřiště jsou na to málo. 
     Čas šel dál a mnohé se opět změnilo. Jak by ne, vždyť nic není stálé. Někteří členi utlumili svoji aktivní činnost v pétanque. Jiní naopak posílili tým. Dokonce se jeden rok, a to 2021 vytvořila dvě družstva na PLP. Jedno, to tabulkově lepší, na umístění, druhé na rozehrání. Ovšem i to se patřičně snažilo "urvat" co se dalo. A hra nebyla rozhodně špatná. Přesto vše, o co jsme se snažili, tak to moc dobře výsledkově nedopadlo. K tomu se začal "mírně" tříštit týmovost, a tak jsme se další rok vrátili zpět k jednomu týmu.
     V roce 2022 jsme se také zařadili do druhé nejvyšší svazové soutěže 1. lygy pétanque. Vedoucím týmu byl ustanoven Martin Šternberg, který se osvědčil. V ní jsme si rozhodně nevedli špatně. Dokázali jsme v prvním kole potrápit tým oddílu Brno Medlánky. Ve druhém pak kolegy ze Sokola Velim, a dokonce porazit tým z Nymburka, který ze skupiny postoupil do vyřazovacích bojů.
     V roce 2023 jsme hráli nejenom PLP, ale opětovně i 1. ligu. Tentokráte, byť to bylo náročné, a my vítězili takřka těsně, a jen jednou prohráli, tak jsme postoupili do vyřazovacích zápasů. Už tohle byl pro nás nebývalý úspěch. Jenomže s jídlem roste chuť, a tak jsme začali tajně pošilhávat na některé to umístění. Pošilhávat jsme mohli, ale realita byla jiná. Ve vyřazovacích bojích jsme prohráli, co se jen dalo. Tedy všechno. Ty týmy byly fakt dobrý. To se jim musí přiznat, a jednotlivá umístění si rozhodně zasloužily. Ale i pro nás to 4. místo je super výsledkem. Také jsme hned tým nasadili do nominace na Sportovce roku města Kolína. Moc šancí nemáme, ale.... alespoň se pétanque více zviditelní.
     Nominován je i Martin Šternberg, a to za své 4. místo v jednotlivcích. Letos to bylo, s touto soutěží jinak, jak jiné roky. O to se postaralo rozhodnutí sportovní komise, která omezila početní starty umístěním v žebříčku. Proto se nemohlo účastnit mnohem více lidí. Ale, i tal bylo dost přes sto účastníků, a to těch nejlepších (dle žebříčku) z ČR. Už proto je 4. místo skvělým umístěním.
     V tomto roce (2023) se nám podařilo rozjet žákovský celek, který vede Josef Musil. Několikrát mu vydatně pomohl Martin Šternberg. Celek doplňují některé dospělé osoby, kterým účast v tomto celku vyhovuje. Části tréninků se účastnilo i několik řádných členů a rofičů dětí, což bylo fajn. Přes zimu se trénuje na hale Bios s indoor koulemi.
     Vznik tohoto žákovského celku ale také pozitivně ukázal, že spolku chybí řádná koncepce, která by vedla oddíl a jeho směřování dál. Proto se také přistoupilo ke zpracování její pracovní verze. V roce 2024 by se mělo začít pracovat na tréninkovém plánu apod.
     Spolek si také zadal překlad jedné z publikací k indoor koulím. Toho se skvěle zhostila Iveta Vinklátová. Publikace bude využívaná v pétanque průpravě.      

Zajímavá prvenství

První hru pátanque (2014) okusil ve Franici (Agde) - Pavel Musil

Založení oddílu - 2015 - zakladatelé - Josef Musil, Václava Musilová a Pavel Musil

První oficiální oddílová hra pétanque (turnaj) - se odehrál v roce 2015 v Čáslavi

Prvními vítězi oddílové turnaje (Čáslav 2015) se stali - Zdeněk Hanuš a Helena Pešková

První oddílový žebříček byl založen - 2016, vítězem se stal Josef Musil (vyhrál i následný rok) 

Prvního oficiálního turnaje se oddíl účastni - 2016 v Sokolči

Prvními hráči na turnaji v Sokolči (2016) se stali - Josef Musil a Jan Musil (poslední místo - 24.) Hrát chtěl i Pavel Musil - naší chybou mu to nebylo umožněno. Měli jsme za to, že když je to soutěž dospělých, tak tam děti hrát nemohou. Vše se napravilo až v roce 2017, kdy jsme ho brávali na mnoho soutěží. Hrál i PLP, kde díky svým výkonům obsadil první místo ve spolkovém žebříčku PLP 2017.

První účast na PLP - 2017 (poslední místo - přesto tým dokázal vyhrát nejeden zápas)

První úspěchy - 2017 - Josef Musil - 1. místo trojice (smíšené družstvo se Sokolčí)

První spolkový přeborník - 2017 - Jan Musil (suverénní vítězství)

Prvním vítězem oddílového žebříčku PLP - 2017 - Pavel Musil

První start na svazové (ČAPEK) soutěži bylo v Starostovo posvívenecké koulení 12. 11. 2017 Hrochův Týnec - turnaj smíšených dvojic. Bylo to s paní Alenou Pražákovou (PCP Lipník), kde s ní startoval (zatím ještě svazový nečlen) Josef Musil. Společně získali skvělé 14. místo. 

Prvním startem na 1. leze byl rok 2022. Byť jsme do finálové skupiny nepostoupili, tak jsme dokázali porazit Nymburk, který postoupil do finálových bojů. K tomu jsme zahráli velmi slibně s Velimí a Brnem. Tým vedl Martin Šternberg. O rok později (2023) jsme postoupili ze skupiny do vyřazovacích bojů, což byl pro nás něčekaný úspěch. Tam už jsme ale neměli ani na jednoho soupeře. A ještě nutno přidat, že ten postup byl značně vydřený. Mohl postoupit kdokoliv. 

Sport Kolín, z.s.

 IČ: 26540037

 

 Spolkové logo:

Logo-sport-kolin
Předseda:

Josef Musil   + 420 605 209 665
Sídlo spolku:

Vávrova 814
280 02 Kolín 4
e-mail:
josef.musil@sportkolin.cz

Bankovní spojení:

427837379/0800 

Česká spořitelna v Kolíně

 

Sport-kolin-na-mape

Podporovatel

 

Náš spolek získal výraznou podporu od jednoho z nějvětších dodavatelů florbalového vybavení. Výrazné slevy a akce platí samozřejmě i pro naše členy. Více zjistíte u vedoucího florbalového týmu Martina Musila.
https://www.eflorbal.cz/<

Podporovatel

Od NSA, stejně tak jako jiné sportovní spolky, dostáváme ročně nemalou finanční podporu na mládež formou dotace. Ta nám pomáhá pokrýt nemalé roční náklady na sportování dětí ze spolku.
Děkujeme.
https://www.agenturasport.cz/

Podporovatel

Město Kolín
Mesto-kolin

Ročně získáváme několik sportobních dotací od města. Jedná se o pravidelné dotace ve dvou pololetích v souladu s kritériemi Sportovní komise Rady města. K tomu dále získáváme, na základě individuálních žádstí, dotace na jednotlivé sportovní akce, pokud je sportovní komise po posouzení doporučí a Rada města schválí.
Děkujeme 
https://www.mukolin.cz/